هیچ محصولی یافت نشد.

چای کوهی خاص زیادی دارد با ما همراه باشید تا با این نوشیدنی گیاهی آشنا شوید. چای کوهی در مناطق کوهستانی و بکر بسیار زیاد است. در این مناطق به دلیل عدم استفاده از سم و کود و داشتن اب و هوای تمزی گیاهان زیادی رشد می کند. پای کوهی را با نام های دیگری مانند توکلیجه و کلکنه نیز می توان شناخت. طعم پای کوهی تقریبا  شبیه ترکیبی از بابونه، نعنا و لیمو است.

دمنوش توکلجه بیشتر در مناطق غرب ایران و کوهستان ها مصرف می شود و طعمی خوشایند و خوش عطر دارد.

چای | چای چیکوه

فواید چای کوهی:

از فواید این چاهی کوهی می توان برای دستگاه گوارش و افطایش خاصیت اشاره کرد. پای کوهی برای کودکان و تمامی افرادی که دچار کم اشتهایی هستند بسیار توصیه می شود. علاوه بر این در از بین بردن عفونت های معده و روده بسیار تاثیر دارد و سکانی که دچاری مشکلات گوارشی مثل اسهال عای و یا خونی هستند بسیار برای بهبود درمان کمک می کند. در واثع چای کوهی برای اکثر بیماری ها مثل معده و یا روده موثر است زیرا این بیماری ها منشا اصلی آن بخاطر مشکلات عصبی و یا روانی می باشد و در نتیجه خاصیت آرام بخش بودن دارد. اما در نظر داشته باشید برای تمامی بیماری ها مفید نیست اگر بیماری خاصی ارید باید حتما با پزشک خود قبل مصرف در میان بگذارید. پای کوهی در درمان های التهابی بسیار موثر است و درد و التهاب را کم می کند.

پای کوهی در فصل بهار بسیار زیاد یافت می شود اگر در این فصل گذرتان به مناطق کوهستانی افتاد با گل های کوچک بنفش و ساقه های کرک دار خاکستری را حتما دیده اید. اط نظر طب سنتی این گایاهان خشک و گرم هستند. در تهیه پای کوهی می توانید از چیکوه که تازه ترین گیایان در این چای ها استفاده می شود تهیه کنید.

نحوه دم کردن چای کوهی:

برای دم کردن پای کوهی باید به ازای هر 180 سی سی آب، دو قاشق چای خوری چای در قوری دمنوش ریخته و  می توان چای کوهی را دم کرد. بهتر است برای رنگ و طعم بهتر قوری را مستقیم روی شعله قرار ندهید. مدت زمان دم کشیدن چای کوهی 5 دقیقه در دمای 85 درجاه سانتی گراد است. اگر طعمی غلیظ و سنگین می خواهید 10 دقیقه برای دم کشیدن کافیست.

فواید چای کوهی برای حافظه:

چای کوهی بدلیل استفاده از گیاهان طبیعی باعث بهبود عملکرد سیستم های عصبی می شود چون مقدار پلاک آمیلوئید در مغز کم است به همین خاطر در این مورد موثر است. چتیی کوهی طعمی مانند نعنا دارد و برای تقویت حافظه بسیار موثر است و حتما امتحان کنید.

از خواص دیگر چایی کوهی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. در درمان ضد استرس
  2. درمان رحم
  3. کاهش فشار خون
  4. تقویت استخوان ها
  5. عفونت ویروسی
  6. ضد افسردگی
  7. و….

مزایای چای کوهی:

چایی کوهی با توجه به بررسی علمی توسط دانشمندان کشنده نیست. البته در مصرف این نوع چای باید حتما دقت کرد که افرادی که بیماری خاص دارند و یا خانم های باردار با تجویز پزشک استفاده کنند زیرا ممکن است مصرف این چایی برای آنها در فشار و بقیه موارد تاثیر گذار باشد.

مقایسه چای کوهی ایرانی با خارجی:

در ایران در ارتفاعات گیاهان زیادی رشد می کند که این گیاهان بسیار در درمان تاثر دارد. در کوهستان های سایر کشور ها گیاهان دارویی توسط ساکنین منطقه کشف  شده و بدلیل خواص درمانی توجه زیادی را به خود جلب کرده است. وجه تمایز چای کوهی در مناطق، میزان رشد گیاه است. پای کوهی در انواع داخلی و یا خارجی میزان بسیار کمی کافئین دارد و در رخی ها بدون کافئین است.

انواع چای کوهی:

چای از ترکیب برگ سبز گیاهان و آب جوش تهیه می شود. از انواع چای کوهی می توان به چای سبز، چای ترش اشاره کرد.

پشمیه کوهی: شبیه به پشم و یا پشمک استدر استان های لرستان، و کرمانشاه یافت می شود و اهالی این منطقه به این نوع چای، چای توکلیجه می شناسند که رد زبان فارسی به معنی چای چوپان و یا گل پشمکی معروف است.

بابونه گیاهی:  در شیراز و برخی از شهرها پرورش داده می شود. این گیاه بصورت خودرو است و در مناطق کوهستانی رشد می کند. این گیاه بدلیل عطر و بوی خوبی که دارد بسیار طرفدار دارد. این گیاه بدون کافئین سات و ساقه و گل این گیاه برای چای استفاده می شود.

گیاه بومادران: برای ضد عفونی و بند آوردن خون بسیار موثر است. این گیاه در یونان سافت یم شود. و در درمان فشار خون  درد معده بسیار موثر است. از خاصیت ضد التهاب این چای غافل نشوید.

آویشن کوهی: در درمان سرما خوردگی و رفع عفونت های خانگی بسیار تاثیر دارد. گیاه آویشن را در آب جوش بریزید و به مدت  دقیقه بگذارید دم بکشدو سپس میل کنید.

سخن آخر:

در ایران بسیار چای کوهی طرفدار دارد . خیلی از مادربزرگ ها و پدربزگ های ما از این نوع چایی ها با توجه به خاصیت داردیی که دارند به سراغ این چایی ها می روند. چه بهتر است که بدنبال بهترین پزشک شهر باشیم و از طبیعی بودن این داروها غافل شنویم. اگر در ایران به مناطق کوهستانی سفر کردید حتما در دامنه ها کوه های یاران سراغی از انواع چای خودروی بگیرید. در تشخیص این نوع گیاهان باید تبحر خاصی داشت زیرا نمی توان به تنهایی شناسایی کرد. استفاده اشتباه از علف های مشابه گیاهان دارویی  بجای گیاهان کوهیی ممکن است عوارض بدی داشته باشد.