بلاگ

آلو بخارا برای زخم معده

آلو بخارا برای زخم معده
 • درمان و روند بهبودی بیماری زخم معده بسیار آسان است. ممکن است آلو بخارا برای زخم معده مفید بوده وآن را بهبود بخشد، اما در صورت عدم درمان فوری، رفته رفته شدیدتر شده و باعث ایجاد مشکلات جدی در فرد شود. آلو بخارا یک خوراکی سالم و بسیار مقوی است که تاثیر مستقیمی بر روی سلامتی دارد. این میوه در صورت مصرف درست عملکرد بدن را سامان بخشیده و  از بروز بسیاری از بیماری ها جلوگیری میکند. در این مقاله به بررسی عارضه ی زخم معده، و تاثیرمصرف آلو بخارا در این راستا، خواهیم پرداخت.

   

  زخم های معده ( گوارشی)

  این زخم ها رو باز هستند که در معده یا ابتدای روده ی باریک دیده میشنود. معمول ترین علائم زخم های گوارشی، درد در ناحیه ی بالای شکم یا معده است. متناسب با عامل ایجاد زخم های گوارشی، روش درمان تجویز میشود.  برای مثال اگر زخم معده به علت مصرف درازمدت داروهای ضدالتهابی باشد، مصرف این داررها برای درمان کنترل میشود. ولی اگر زخم معده در اثر عفونت با هلیکوباکترپیلوری باشد، باید داروهای مربوط به رفع عفونت تجویز شوند.

   

  همچنین در چیکوه بخوانید :: بهترین زمان مصرف آلو بخارا

   

  زخم معده و علت بروز آن

  نوعی بیماری با درد های خفیف و شدید است که به علل گوناگون ایجاد میشود. عواملی از جمله مصرف دخانیات، مصرف داروهای تداخلی، خوراکی های تند و پر ادویه، نفوذ باکتریهای خاص به بدن و تنش های روانی از جمله استرس و فشار در ایجاد این عارضه تاثیرگذارند. از مهم ترین عوامل ایجاد زخم معده میتوان به هلیکوباکترپیلوری اشاره کرد. این باکتری از طریق آب و غذا در کودکی وارد بدن افراد میشود و تا مدت ها به فعالیت خود ادامه میدهد. شاید باور نکنید اما حدود دو سوم مردم جهان این باکتری را درون معده ی خود دارند، بدون اینکه به زخم معده مبتلا باشند. اگر بخشی از بافت معده در اثر این باکتری آسیب ببیند و دیر درمان شود، عفونت ایجاد میشود و التهاب را در پی خواهد داشت.

   

  روش تشخیص زخم معده

  پزشک با پرس و جو درباره ی سوابق بیمار و بررسی علائم بیماری، تا حدودی از احتمال وجود این عارضه در فرد اطلاع پیدا میکند. پزشک برای اطمینان از این موضوع، یا آزمایش هایی تعیین میکند و یا از روش آندوسکوپی استفاده میکند تا درباره ی وجود این عارضه و علت آن اطمینان پیدا کند.

   

  علائم زخم معده

  علائمی همراه با درد در این بیماری وجود دارند که در بین وعده های غذایی و طول شب، در صورتی که معده خالی باشد شدیدتر حس میشوند. مدت زمان درد میتواند چند دقیقه تا چند ساعت باشد. البته علاوه بر درد علائم دیگری نیز از وجود این عارضه خبر میدهند که در ادامه به آنها اشاره میکنیم:

  • تهوع
  • سرگیجه
  • تنفس سخت
  • نفخ
  • کاهش وزن بی دلیل
  • پیدایش ذرات خونی در استفراغ
  • رنگ پریدگی پوست
  • تیرگی ادرار
  • دل درد شدید
  • خستگی بی دلیل

  این موارد میتوانند خبر از وجود زخم معده باشند و در موارد شدیدتر، خونریزی معده نشانه عود این بیماری است. توصیه میکنیم در صورت دارا بودن این شرایط و به ویژه خونریزی معده، حتما به پزشک مراجعه کنید. سعی کنید با متوجه شدن این نشانه ها در خود، از مصرف خوراکی هایی از جمله ترشیجات و سرکه پرهیز کنید. همچنین سعی کنید با ارتقای بهداشت عمومی و مصرف آب سالم، ریسک آلودگی به هلیکوباکترپیلوری را کاهش دهید.

   

  تاثیر آلو بخارا روی زخم معده

  تاثیر آلو بخارا روی زخم معده

   

  انواع داروهای زخم معده

  در صورت اطمینان از وجود زخم معده توسط پزشک، داروهایی تجویز میشوند که به بررسی آنها میپردازیم.

  • داروهای کاهش تولید اسید معده: این داروها با مهار هیستامین، میزان اسید تولید شده در معده را کاهش میدهند. در نتیجه زخم معده شرایط بهتری برای بهبود میابد.
  • آنتی بیوتیک: برای عفونت با هلیکوباکترپیلوری این دارو ممکن است تجویز شود. بر اساس محل فعالیت این باکتری، آنتی بیوتیک مخصوص توسط پزشک، تشخیص و برای بیمار تجویز میشود.
  • داروهای ضداسید: این داروها یا همان آنتی اسیدها با خنثی کردن اسید تولید شده در معده، سریعا باعث تسکین درد میشوند اما روی ترمیم بافت آسیب دیده تاثیری ندارند.
  • داروهای محافظ سطح داخلی لوله ی گوارش: این داروها برای بعضی بیمارن تجویز میشوند و از لایه ی مخاطی معده و روده در برابر اسید محافظت میکند.
  • داروهای متوقف کننده ی تولید اسید معده: این داروها فعالیت پمپ پروتون را متوقف یا کاهش میدهند تا تولید اسید معده بسیار کم شود. این داروهای خاص فقط با تجویز پزشک و یا مشورت با دکتر داروساز، قابل تهیه هستند. توجه داشته باشید که عوامل زیر میتوانند باعث مقاومت در برابر درمان شوند. یعنی با وجود درمان، بافت آسیب دیده ترمیم نشود.

   

  1. تداوم استعمال دخانیات
  2. عفونت معده در اثر عاملی غیر از هلیکوباکترپیلوری
  3. ادامه ی مصرف داروهای ضدالتهابی غیر کورتونی
  4. عدم مصرف داروها طبق دستور پزشک
  5. مقاومت هلیکوباکترپیلوری نسبت به داروها
  6. سرطان معده
  7. سایر بیماری های ایجاد کننده ی ضایعات زخم مانند چون کرون
  8. تولید بیشتر اسید معده در اثر بیماری های دیگر

  در اینطور مواقع برای درمان زخم معده، عامل تخریب برداشته میشود و شاید نیاز به جراحی باشد. سعی کنید تا جایی که میتوانید با پزشک خود همکاری کنید تا بتوانید با این عارضه بهترین عملکرد را داشته باشید.

   

  همچنین در چیکوه بخوانید :: آلو خشک در بارداری

   

  اهیمت تغذیه در بهبود زخم معده

  شک نکنید با رعایت نکات مهم و رژیم غذایی مناسب میتوانید سطح سلامت بدن خود را افزایش دهید. تغذیه نقش اساسی در پیشگیری و درمان زخم معده دارد. زخم معده نوعی عارضه ی برگشت پذیر است و جای نگرانی ندارد اما چنانچه به آن بی توجهی شود پس از بهبود ممکن است دوباره تشدید پیدا کند. از این لحاظ نیاز به تغییر اساسی و طولانی مدت در رژیم غذایی خود دارید.

   

  تغییر در سبک زندگی و درمان خانگی زخم معده

  رعایت موارد زیر میتواند به بهبود درد و علائم زخم معده کمک کند:

  • رژیم غذایی سالم: غذاهایی با ویتامین A و C(موجود در آلو بخارا) و سبزیجات و غلات سبوس دار مصرف کنید. همچنین خوراکی های دارای پروبیوتیک از جمله ماست پروبیوتیک، پنیر مانده و کمی قدیمی، کلم قرمز مانده در سرکه و نوشیدنی کفیر بهتر است مصرف کنید. آلو بخارا منبع غنی ای از این ویتامین هاست.
  • خوراکی های تشدید کننده را حذف کنید: این خوراکی ها فهرست ثابتی ندارند و برای هر فرد متغییر است. معمول ترین خوراکی های مضر برای این دسته عبارتند از: غذاهای سرخ کرده، لیمو ترش، شکلات، خوراکی های تند، قهوه، نوشیدنی های گازدار و دانه خردل.
  • حالات روحی نامناسب را کنترل کنید: فشارهای روانی زخم معده را شدیدتر میکنند. با مراقبت از سلامت روانتان کمک بسیاری در بهبود این عارضه میکنید.
  • از مصرف سیگار و در معرض دخانیات قرار گرفتن، جلوگیری کنید: دود دخانیات به لایه های محافظ لوله ی گوارش آسیب وارد میکند. همچنین الکل مصرف نکنید.
  • خواب کافی: خواب کمک بسیاری به عملکرد سیستم ایمنی میکند. همچنین حالات روانی تنش زا را بهبود میبخشد.
  • مصرف میوه های مفید را افزایش دهید: مصرف آلو بخارا را به برنامه غذایی خود اضافه کنید تا از مزایای شگرف انگیز آن بهره مند شوید.

   

  نقش آلو بخارا برای زخم معده

  آلو بخارا دارای فیبر بسیار زیادی میباشد. فیبرها نقش بسیار مهمی در تنظیم کارکرد دستگاه گوارش دارند و از اهمیت بالایی برای افراد دارای زخم معده برخوردارند. مصرف فیبرهای غذایی باعث کاهش علائم زخم معده چون نفخ و درد در ناحیه بالای شکم میشوند. همچنین آنتی اکسیدان های موجود در آلو بخارا در رفع زخم معده و تقویت سیستم ایمنی در مبارزه با عفونت نقش دارند. ویتامین C و Aموجود در آلو بخارا نیز در بهبود تاثیر آنتی اکسیدان ها نقش ایفا میکنند. اما باید بسیار توجه کنید که حتما این میوه را به اندازه ی کافی میل میکنید و در آن افراط نکنید. درغیر این صورت ممکن است به عوارضی چون تهوع، سرگیجه، اسهال، افزایش وزن، مشکلات ملینی، نفخ و تیرگی مدفوع دچار شوید. برای بهترین کارایی در هر چیزی تعادل را رعایت کنید.

   

  چرا باید از چیکوه خرید کنی ؟

  1. حذف واسطه : مهمترین دلیل اینه که ما دلال نیستیم، چیکوه تشکیل شده از جوونایی که میخوایم محصولات شهر خودمون رو خودمون بفروشیم.
  2. محصول اصل : خود شما هم کاملا می دونید که تشخیص جنس اصل در خرید عمده خشکبار کار سختیه ، به ما اعتماد کنید ، ما چیکوهیم!
  3. ارسال سریع و مطمئن : ما سال هاست تو این کاریم پس سعی می کنیم محصول رو سریعا براتون با مطمئن ترین راه ارسال کنیم.
  4. تضمین کیفیت : اگر به هر دلیلی از محصولات چیکوه ناراضی بودید می تونید مرسوله رو برگشت بزنید و کل مبلغ رو از ما پس بگیرید .
  5. محصول تازه : ما سعی می کنیم تازه ترین محصول ممکن رو براتون فراهم کنیم و براتون ارسال کنیم.
  6. کارشناسان چیکوه : در چیکوه کارشناسانی وجود داره تا همه جوره جنس رو بررسی کنند و محصولات با تایید کارشناسان چیکوه براتون ارسال میشه.
  7. چون به ما کمک کنید. دیگه وقت اون رسیده میدون رو بدید دست جوون ها و کمی به جوون ها اعتماد کنید.
  8. چون ما میخوایم حالا حالا ها تو این بازار کار کنیم، پس سعی می کنیم بهترین باشیم!

   

  همین حالا می تونید با کارشناسان و مشاوران چیکوه تماس بگیرید و به رایگان مشاوره سلامت بگیرید.

  برای مشاهده محصولات فروشگاه چیکوه کلیک کنید.

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  از مجموع ۴ رای

  1 نظر در “آلو بخارا برای زخم معده

  1. miss chikooh گفت:

   بسیار عالی و تخصصی بود .مطالب پر بار و آموزنده ای داشت . فوق العاده بود.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *