بلاگ

آلو خشک برای یبوست

آلو خشک برای یبوست
 • اگر دچار یبوست شده اید نگران نباشید، آلو خشک برای یبوست معجزه میکند. یبوست یک بیماری سیستم گوارشی است که در آن روده ها دچار مشکل شده و تخلیه آنها بسیار دردناک میشود. در بیشتر موارد به هنگام یبوست، مواد غذایی به دلیل جذب زیاد آب، آهسته تر در روده حرکت میکنند. در چنین مواردی خوردن ملین کمک زیادی در تسهیل روده داشته و مشکل را تا حد زیادی حل میکند. آلو خشک به دلیل داشتن انواع  مواد معدنی یک ملین عالی برای بهبود عارضه یبوست است.

   

  یبوست چیست؟

  روده بصورت طبیعی روزانه سه مرتبه در روز یا یک مرتبه در سه روز کار میکند. مایعات پس از فرایند بلع طی 20 دقیقه وارد روده ی باریک میشوند اما مواد جامد دیرتر وارد روده ی کوچک میشوند. جذب اصلی در روده ی باریک صورت میگیرد و مواد مغذی به جریان خون وارد شده و محتویات باقی مانده در روده ی باریک به روده ی بزرگ وارد میشوند. مواد رانده شده به روده ی بزرگ، طی جذب آب و یون ها توسط این ناحیه، فشرده تر شده و حرکت کندتری پیدا میکنند. حرکات توده ی غذایی باقی مانده در اثر انقباضات عضلات ماهیچه های دیواره ی روده ی بزرگ صورت میگیرد. اگر به هر دلیلی عمل حرکت توده ی دفعی، در روده ی بزرگ به سختی صورت گیرد، یبوست ایجاد میشود.

   

  علائم یبوست چیست؟

  مدفوع معمولا سخت و با سرعت کم دفع میشود. علائمی چون: حالت تهوع، سردرد خفیف، نفخ، خستگی، درد در ناحیه شکم، ضعف عمومی، درد پایین کمر و بی حوصلگی میتوانند از علائم شایع این عارضه باشند.

   

  انواع یبوست کدامند؟

  سه نوع یبوست وجود دارد که عبارتند از: یبوست تنبلی(اتونیک)، یبوست انسدادی و یبوست اسپاستیک که بطور اجمال گریزی بر آنها خواهیم داشت.

   

  همچنین در چیکوه بخوانید :: آلو سیاه برای لاغری

   

  یبوست تنبلی

  یبوست تنبلی یا یبوست اتونیک، در اثر کم تحرکی بدن ایجاد میشود و به همین دلیل داروهای ملینی تاثیری در بهبود آن ندارند. عامل دیگر این نوع یبوست، فقدان حساسیت طبیعی راست روده است. در این نوع یبوست با وجود پر بودن  طرف راست روده از مدفوع، انعکاس دفع دچار اختلال میشود. حرکات روده ی بزرگ در این افراد ضعیف است و مدفوع به سختی دفع میشود. یبوست اتونیک اغلب در افراد سالمند و چاق دیده میشود. همچنین افرادی که به دلایلی مجبورند مدتی بدون تحرک باقی بمانند نیز دچار این نوع یبوست میشوند. تغذیه ی نامناسب و مصرف مواد غذایی فاقد فیبر و مصرف کم مایعات می توانند این عارضه را ایجاد کند. آلو خشک با میزان فیبر بالایی که دارد، می تواند مواد مورد نیاز بدن را تامین کند. البته توجه داشته باشید آلو خشک آب خود را طی خشک شدن از دست میدهد. از آنجایی که بهتر است مایعات بیشتری در این مدت تغذیه شود، آلو را بدون خشک کردن میل کنید.

   

  یبوست انسدادی:

  این یبوست به علت انسداد روده رخ میدهد و آنچنان رایج نیست. یبوست انسدادی معمولا دیر تشخیص داده میشود و تنها درمان این عارضه جراحی فوری و سپس تغییر در رژیم غذایی میباشد. آلو خشک شهرت بسیاری در زمینه ی درمان یبوست دارد و در صورت مبتلا بودن به این عارضه میتوانید آلو خشک مصرف کنید.

   

  در چیکوه بخوانید :: آلو بخارا برای چاقی صورت

   

  یبوست اسپاستیک:

  در این نوع یبوست مدفوع قطعه قطعه و سفت میشود و توسط تحریک زیاد روده ایجاد میشود. اسهال و یبوست پی در پی در افراد دارای این عارضه بیشتر به چشم میخورد. در یبوست اسپاستیک، افراد باید غذایی مصرف کنند که اثر تحریکی روی غشای مخاطی روده نداشته باشند. خوراکی های نرم و فاقد فیبر گزینه های خوبی برای این افراد هستند و آلو خشک نمیتواند برای این دسته مناسب باشد.

   

  علت یبوست چیست؟

  • یبوست دلایل گوناگونی دارد ولی اگر به یبوست های مکرر و مزمن مبتلا هستید بهتر است درباره ی بیماری هایی که در ادامه ذکر میکنیم بیشتر دقت فرمایید. مشکلاتی چون رکتوم، زخم های کوچک یا بواسیر، بیماری ام اس، سندروم روده ی تحریک پذیر و سرطان میتوانند یبوست های مکرر ایجاد کنند.
  • اولین علت یبوست عدم استفاده ی کافی از خوراکی های دارای فیبر میباشد. مدفوع مخلوط با فیبر، آب جذب میکند و در نتیجه مرطوب و حجیم می شود. در حالی که فقدان فیبر در توده ی دفعی، آن را خشک و تکه تکه میکند و به سختی عمل دفع انجام میشود. فیبرها دو نوع محلول و نامحلول هستند که هردو برای رفع یبوست مناسب هستند. آلو خشک دارای هردو نوع فیبر محلول و نامحلول میباشد و شهرت بسیاری در بهبود عارضه ی یبوست دارد.
  • دومین علت یبوست تاخیر در دفع است که به علت فاصله ی زمانی زیاد پس از فرمان دفع و عمل دفع، باعث ایجاد عارضه میشود.
  • علت بعدی یبوست مصرف داروهای یبوست زا میباشد. علاوه بر داروها، خوراکی های یبوست زایی هم هستند از جمله موز، کنسرو ماهی، سیب زمینی سرخ شده، شیرهای غلیظ و قنددار، نان سفید، شیرینی های خشک، رشته فرنگی، نخود، باقالا و لوبیا و …که نباید به میزان زیاد مصرف شوند.
  • تغییرات هورمونی و بیماری هایی از جمله دیابت، تیروئید، آبسه ی دور مقعد، تومور کولون، تنگی مقعد، چسبندگی روده ها، دایورتیکولوم، فتق و …میتوانند باعث یبوست شوند. برای دریافت اسامی کامل بیماری ها میتوانید علل یبوست را جست و جو کنید.
  • بی تحرکی و مصرف کم مایعات میتوانند عوامل ایجاد یبوست باشند. انسان باید روزانه 6 تا 8 لیوان آب مصرف کند و این مقدار برای عملکرد بهتر سیستم گوارش و کلیه ضروری است.
  • از علل دیگر یبوست میتوان به کمبود سبزیجات در رژیم غذایی افراد اشاره کرد. همچنین حذف خوراکی های سبوس دار، تمام مواد معدنی مفید را از رژیم غذایی محروم میکند.

   

  آلو خشک جهت یبوست

  آلو خشک جهت یبوست

   

  برای درمان طبیعی یبوست چه کنیم؟

  باید داروهای یبوست زا را از رژیم غذایی حذف و برنامه ی غذایی مناسب را جایگزین آن سازید. لیست این داروها را میتوانید با یک جست و جو در گوگل پیدا و با مشورت پزشک خود میزان مصرف آن ها را تنظیم نمایید. تحرک و ورزش را در سبک زندگی خود بیشتر کنید تا سموم بدن دفع شده و احتمال ابتلا به یبوست در شما کاهش یابد. مصرف مایعجات را در طول روز بیشتر کنید اما در مصرف آن افراط نکنید. آب بیشتر بنوشید چرا که آب به دفع ضایعات بدن کمک میکند و خروج مدفوع را تسهیل میبخشد. از پرو بیوتیک های غذایی استفاده کنید. این مواد به هضم بهتر مواد غذایی کمک میکنند و باعث نرم شدن مدفوع میشوند.

  آلو خشک خاصیت ملینی دارد و برای یبوست مناسب است اما توجه کنید که این ترکیب برای یبوست اسپاستیک کارساز نیست. آلوخشک به واسطه ی ماده ای به نام هیدروکسی فنیلیاتین عضلات روده ی بزرگ را تحریک کرده و فعالیت آن را سرعت میبخشد. همچنین فیبرهای موجود در آلو در رفع این عارضه و بهبود آن تاثیرگذار است. حتما توجه داشته باشید که به میزان کافی از آلو خشک استفاده کنید اما در مصرف آن افراط نکنید. مصرف بیش از انداره ی آلو خشک عوارضی به همراه دارد که دردسرساز میتوانند باشند.

   

  سخن آخر:

  چیکوه افتخار دارد که با استعانت از خداوند متعال مجموعه ای از بهترین  تنوع محصولات ارگانیک در حوزه خشکبار را فراهم سازد. محصولات ارائه شده در این سایت از محل اصلی باغات کشور جمع آوری، و با نظارت کامل کارشناسان  چیکوه فرآوری و خشک و سپس بسته بندی میشود. آلو خشک از تنقلاتی است که همواره سالیان سال بالاترین رتبه فروش در حوزه خشکبار را  داراست. این میوه خشک از طرفداران پرو پا قرصی برخوردار است. شرکت چیکوه با حذف واسطه ها زنجیره ای بین تولید کننده و مصرف کننده تولید میکند که هردو طرف از تعامل هم بهره مند میشوند. شما میتوانید جهت دیدن انواع الوها و خواص هر کدام از آنها چرخی در سایت زده و ایده آل ترین انتخاب خود را تنها با چند کلیک درب منزل داشته باشید. پس با ما همراه باشید.

   

  همین حالا می تونید با کارشناسان و مشاوران چیکوه تماس بگیرید و به رایگان مشاوره سلامت بگیرید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *