بلاگ

کدام آلو برای یبوست بهتر است؟

کدام آلو برای یبوست بهتر است؟
 • آلو شهرت بسیاری در درمان یبوست دارد و حال آنکه انواع متنوع آلو در بازار زیاد است. آشنایی با انواع آلوها و انتخاب اینکه کدام آلو برای یبوست بهتر است، برای تنظیم مناسب رژیم غذایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. رژیم غذایی مناسب احتمال ابتلا به امراض گوناگون را در فرد به طور معنی داری کاهش میدهد. پس بسیار مهم است که از اهمیت غذایی و میزان مصرف خوراکی مورد نظرتان اطلاع پیدا کرده و در حفظ سلامت خود کوشا باشید.

   

  انواع آلوها کدامند؟

  آلو بخارا ، آلو طرقبه، آلو شمس، آلو حاج حسنی، آلو شابلون، آلو شوقان، آلو سانتریزه،  آلو کالیفرنیا، آلو سیاه، آلو زرد آلو خورشتی و آلو کبرایی و…نام های دیگر آلو سیاه نیز عبارتند از برقوق اجاص، قطره طلا، قلبو الدجج، گوجه برغانی. که در اینجا لازم است برای بررسی فایده ی این میوه بر روی یبوست، ابتدا با یبوست و انواع آن آشنا شده و سپس در انتخاب آلو، متناسب با نوع عارضه اقدام به تصمیم گیری نمایید.

   

  آشنایی با یبوست

  یکی از شایع ترین مشکلات گوارشی یبوست است که در آن حرکات روده سخت تر و درد آورتر می شود. دستگاه گوارش مسئولیت هضم و جذب مواد مغذی و دفع مواد زاید را بر عهده دارد. روده ی بزرگ در انتهای دستگاه گوارش قرارگرفته است. اتدا در روده کوچک، آب از مواد هضم شده جذب می شود و مدفوع از حالت مایع به جامد تغییر پیدا می کند. روده ی سالم بطور طبیعی روزانه سه مرتبه در روز یا یک مرتبه در سه روز کار میکند. مواد مغذی پس از جذب به جریان خون وارد شده و محتویات گوارشی باقی مانده در روده ی کوچک وارد روده ی بزرگ میشوند. هر چه مواد هضم شده مدت زمان طولانی تری در روده ی بزرگ بمانند، به دلیل جذب آب توسط روده، مدفوع سفت تر می شود و یبوست به وجود می آید. توجه داشته باشید حرکات توده ی غذایی رانده شده به روده ی بزرگ در اثر انقباضات عضلات ماهیچه های دیواره ی روده ی بزرگ صورت میگیرند. اگر حرکت این توده کند صورت گیرد، انسان را با یبوست دردناکی مواجهه می سازد.

  همچنین در چیکوه بخوانید :: تفاوت آلو بخارا با آلو خورشتی

   

  نشانه های یبوست

  علائم در یبوست بسته به رژیم غذایی  سن افراد متفاوت است. اما متداول ترین علائم در یبوست معمولا با دشواری در شروع یا پایان عمل دفع همراه است. علائمی چون: کاهش دفعات دفع روده، بی حوصلگی، باد کردن شکم، حالت تهوع، استفراغ، سردرد خفیف همراه با کاهش اشتها، درد پایین کمر، نفخ، ناتوانی در خارج کردن گاز روده، خستگی، درد در ناحیه شکم، نفس بدبو و طعم ناخوشایند دهان، خروج سخت مدفوع پس از فشار آوردن شدید و ضعف عمومی میتوانند از علائم شایع این عارضه باشند.

   

  کدام آلو برای یبوست بهتر است؟

  کدام آلو برای یبوست بهتر است؟

   

  دلایل یبوست

  یبوست علل گوناگونی میتواند داشته باشد که به چند نمونه از آنها اشاره میکنیم.:

  • اولین علت یبوست تغییرات هورمونی و بیماری هایی از جمله دیابت، تیروئید، آبسه ی دور مقعد، ، تنگی مقعد، تومور کولون ، چسبندگی روده ها، دایورتیکولوم، فتق و …میتوانند باعث یبوست شوند،که بهتر است علل عارضه ی یبوست را جست و جو کنید.
  • دومین علت یبوست تاخیر در دفع به موقع ونگه داشتن آن در شکم است. که به علت فاصله ی زمانی زیاد پس از فرمان دفع و عمل دفع، باعث عارضه ی یبوست میشود.
  • مصرف کم مواد غذایی بدون فیبر از دیگر عوارض این بیماری می تواند باشد. مدفوع با فیبر و آب حالت رطوبت دارد و راحت تر دفع میشود. اما فقدان فیبر در توده ی دفعی آن را خشک میکند و با سختی دفع مواجهه میسازد.
  • دو نوع فیبر محلول و نامحلول وجود دارد که هردو برای رفع یبوست مناسب هستند. هر نوع آلویی دارای هردو نوع فیبر محلول و نامحلول میباشد بنابراین در تسهیل عمل دفع هر الویی میتواند مناسب باشد.
  • مصرف کم سبزیجات نیز از دیگر دلایل این عارضه میتواند باشد. همچنین حذف خوراکی های سبوس دار، تمام مواد معدنی مفید را از رژیم غذایی محروم کرده و تعادل بدن را به هم می ریزد.
  • مصرف خوراکی های یبوست زایی از جمله سیب زمینی سرخ شده، شیرینی های خشک، موز، کنسرو ماهی، رشته فرنگی شیرهای غلیظ و قنددار، نان سفید، باقالا، نخود و لوبیا نیز میتوانند به این مشکل دامن بزنند.
  • مصرف کم مایعات و بی تحرکی میتوانند عوامل اصلی ایجاد یبوست باشند. برای عملکرد بهتر سیستم گوارش و کلیه لازم است 6 تا 8 لیوان آب را در برنامه خود داشته باشیم.

   

  انواع مختلف یبوست

  سه نوع یبوست هستند که عبارتند از یبوست تنبلی(اتونیک)، یبوست انسدادی و یبوست اسپاستیک که به اجمال مروری برآنها خواهیم داشت.

  *یبوست انسدادی، یبوستی است که در اثر انسداد در روده رخ میدهد و تنها درمان آن، جراحی فوری و سپس تغییر در رژیم غذایی میباشد که معمولا دیر تشخیص داده میشود. در صورت مبتلا بودن به این عارضه میتوانید آلو مصرف کنید.

  *یبوست اسپاستیک در افرادی که مدام به اسهال و یبوست دچار میشوند، دیده میشود. در این نوع یبوست مدفوع سفت شده وبا تحریک بسیار زیاد دیواره ی روده روبرو میشود. خوراکی های فاقد فیبر برای این افراد مناسب هستند و آلو خشک برای این نوع یبوست مناسب نیست.

  *در یبوست کم تحرکی یا یبوست اتونیک، در اثر فقدان حساسیت طبیعی، حرکات روده ی بزرگ یا پهن در این افراد ضعیف است و مدفوع به سختی دفع میشود. یبوست اتونیک بیشتر مواقع در افراد سالمند و دارای اضافه وزن دیده میشود. همچنین افرادی که به دلایلی مجبورند مدتی بدون تحرک باقی بمانند. تغذیه ی نامناسب و مصرف کم مایعات می توانند این عارضه را ایجاد کنند. از آنجایی که این میوه هم فیبر کافی دارد و هم آب موجود در این میوه بخشی از آب بدن را نیز تامین میکند، گزینه مناسبی میتواند باشد.البته توجه داشته باشید که آلو را بدون خشک کردن میل کنید.

  همچنین در چیکوه بخوانید :: آلو بخارا برای چاقی صورت

  کدام آلو برای یبوست بهتر است؟

  با جایگزینی برنامه غذایی سالم بجای داروهای یبوست زا اولین گام را دردرمان بیماری های مختلف برمی داریم. باید سعی کنید از پرو بیوتیک های غذایی استفاده کنید. این مواد به هضم بهتر زیر ساخت های غذایی کمک کرده و باعث نرم شدن مدفوع میشوند. مصرف آب روزانه را از برنامه غذایی خود حذف نکنید. آب به دفع ضایعات بدن کمک کرده و خروج دفع را آسان میکند. تحرک و نرمش باعث تعریق شده و این تعریق باعث دفع سموم مضرر بدن میشوند. دفع سموم احتمال ابتلا به یبوست را در شما کاهش میدهد.

  مصرف آلو از قدیم الایام برای رفع یبوست شایع بوده است. تمام آلوها تقریبا خاصیت مشابه و فواید مشابهی دارند. درست است در شکل ظاهری و رنگ و نوع آنها تفاوتهای زیادی است ولی خواص درمانی همه آنها یکسان است. تمام آلوها خاصیت ملینی دارند و این حالت برای یبوست بسیار مناسب است. اما باید توجه داشته باشید که این ترکیب برای یبوست اسپاستیک کارساز نیست. فیبرهای موجود در این میوه در رفع این عارضه و بهبود آن تاثیرگذارند. همچنین آلوهای خشک از طریق ماده ای به نام هیدروکسی فنیلیاتین عضلات روده ی بزرگ را تحریک کرده و فعالیت آن را سرعت میبخشد. حتما توجه داشته باشید که به میزان متعادل از آلو خشک استفاده کنید و در مصرف آن افراط نکنید. افراط در مصرف تمام مواد غذایی خالی از عارضه نیست. درمورد مصرف بی رویه این میوه هم، احتمال عوارضی از جمله حالت تهوع و سرگیجه، حساسیت، دیابت در بارداری، عدم تامین کالری کافی برای بارداران، اسهال و گرفتگی عضلات شکم را افزایش می دهد. همچنین افزایش وزن، مشکلات ملینی، نفخ و تیرگی مدفوع را نیز می تواند به دنبال داشته باشد.

   

  حرف آخر

  تمام آلوها دارای خواص تقریبا یکسانی هستند و در زمینه ی رفع یبوست شهرت بسیاری دارند. توصیه میکنیم هر آلویی که با توجه به شرایط شما، محیط زندگی و وسع مالی شما متناسب است را انتخاب و آن را تهیه فرمایید. جهت مشاهده انواع آلوهای موجود در سایت میتوانید وارد قسمت مربوطه شده و با مشاهده انواع محصولات و مشخصات هر کدام اقدام به انتخاب نمایید. با انتخاب محصولات چیکوه از اورجینال و ارگانیک بودن محصول اطمینان کامل داشته باشید. تنها با چند کلیک ساده برروی لینک مربوطه، میوه مورد نظر خود را، درکمترین زمان ممکن، درب منزل تحویل بگیرید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *